Country page
Countries and Athletes
Germany
Medals
Athlete Sport Event Date
Gold Michael Greis Biathlon Men's 15km Mass Start Feb. 25
Gold TEAM Biathlon Men's 4x7.5km relay Feb. 21
Gold Kati Wilhelm Biathlon Women's 10 km pursuit Feb. 18
Gold Sven Fischer Biathlon Men's 10km sprint Feb. 14
Gold Georg Hettich Nordic Combined Men's Individual Feb. 11
Gold Michael Greis Biathlon Men's 20km individual Feb. 11
Gold TEAM Bobsleigh Women's bobsleigh Feb. 20
Gold Sylke Otto Luge Women's Singles Feb. 13
Gold TEAM Bobsleigh Two-man Feb. 18
Gold TEAM Bobsleigh Four-man Feb. 24
Gold TEAM Speed Skating Women's Team Pursuit Feb. 16
Silver Claudia Pechstein Speed Skating Women's 5000m Feb. 25
Silver Kati Wilhelm Biathlon Women's 12.5 km Mass Start Feb. 25
Silver TEAM Biathlon Women's 4x6 km Relay Feb. 23
Silver TEAM Cross Country Men's 4x10km relay Feb. 19
Silver Martina Glagow Biathlon Women's 10 km pursuit Feb. 18
Silver Martina Glagow Biathlon Women's 15km individual Feb. 13
Silver Silke Kraushaar Luge Women's Singles Feb. 13
Silver TEAM Nordic Combined Men's Team Feb. 15
Silver Amelie Kober Snowboard Women's Parallel Giant Slalom Feb. 23
Silver Claudia Kuenzel Cross Country Women's 1.5km sprint Feb. 22
Silver TEAM Luge Doubles Feb. 15
Bronze Uschi Disl Biathlon Women's 12.5 km Mass Start Feb. 25
Bronze Anni Friesinger Speed Skating Women's 1000m Feb. 19
Bronze Sven Fischer Biathlon Men's 12.5km pursuit Feb. 18
Bronze Tobias Angerer Cross Country Men's 15km classical Feb. 17
Bronze Tatjana Huefner Luge Women's Singles Feb. 13
Bronze Georg Hettich Nordic Combined Men's Individual Sprint Feb. 21
Player files
Name Sport
Ackermann, Ronny Nordic Combined
Angerer, Tobias Cross Country
Anschuetz Thoms, Daniela Speed Skating
Apel, Katrin Biathlon
Axnick, Oliver Men's Curling
Barta, Alexander Men's Hockey
Barucha, Andreas Bobsleigh
Bauer, Thomas Short Track Speed Skating
Bauer, Viola Cross Country
Bazany, Marian Men's Hockey
Becker, Maritta Women's Hockey
Beier, Christina Figure Skating
Beier, William Figure Skating
Benda, Jan Men's Hockey
Bergmann-Schmuderer, Monika Alpine Skiing
Biedermann, Matthias Skeleton
Birnbacher, Andreas Biathlon
Blieninger, Anja Alpine Skiing
Bloechl, Gerhard Freestyle Skiing
Boden, Jens Speed Skating
Boehler, Stefanie Cross Country
Boos, Tino Men's Hockey
Breuer, Christian Speed Skating
Busch, Florian Men's Hockey
Busch, Franziska Women's Hockey
Bussler, Patrick Snowboard
Dallmann, Joerg Speed Skating
Denkinger, Simone Biathlon
Dietrich, Anne Bobsleigh
Disl, Uschi Biathlon
Dytrt, Annette Figure Skating
Ebner, Markus Snowboard
Ehrhoff, Christian Men's Hockey
Eichhorn, Jan Luge
Erdmann, Susi Lisa Bobsleigh
Ertl, Andreas Alpine Skiing
Ertl-Renz, Martina Alpine Skiing
Evers, Bettina Women's Hockey
Fellner, Susanne Women's Hockey
Felski, Sven Men's Hockey
Fessel, Nicole Cross Country
Fical, Petr Men's Hockey
Filbrich, Jens Cross Country
Fischer, Sven Biathlon
Fitze, Eva-Maria Figure Skating
Florschuetz, Andre Luge
Forker, Andre Luge
Friesinger, Anni Speed Skating
Friesinger, Jan Speed Skating
Fruhwirt, Stephanie Women's Hockey
Furchner, Sebastian Men's Hockey
Gaiser, Jens Nordic Combined
Geppert, Denis Luge
Gerg, Annemarie Alpine Skiing
Gillarduzzi, Dino Speed Skating
Glagow, Martina Biathlon
Goc, Marcel Men's Hockey
Goc, Sascha Men's Hockey
Goering, Franz Cross Country
Gotz, Susann Women's Hockey
Graf, Daniel Biathlon
Grassow, Tina Short Track Speed Skating
Greis, Michael Biathlon
Greiss, Thomas Men's Hockey
Gross, Ricco Biathlon
Grundmann, Claudia Women's Hockey
Hackert, Michael Men's Hockey
Hackl, Georg Luge
Haltmayr, Petra Alpine Skiing
Handke, Rebecca Figure Skating
Harrer, Viona Women's Hockey
Harss, Jennifer Women's Hockey
Hartwig, Andre Short Track Speed Skating
Haseney, Sebastian Nordic Combined
Haupt, Sebastian Skeleton
Henkel, Andrea Biathlon
Henkel, Manuela Cross Country
Herr, Alexander Ski Jumping
Herrmann, Paul Short Track Speed Skating
Herschmann, Nicole Bobsleigh
Hesse, Judith Speed Skating
Hettich, Georg Nordic Combined
Heung, Tyson Short Track Speed Skating
Heyder, Christoph Bobsleigh
Heythausen, Stefan Speed Skating
Himmler, Katharina Snowboard
Hocke, Stephan Ski Jumping
Hoehne, Holger Men's Curling
Hoelzl, Kathrin Alpine Skiing
Hoepfner, Matthias Bobsleigh
Hoffmann, Xaver Snowboard
Holmes, Nikola Women's Hockey
Hoppe, Rene Bobsleigh
Huber, Anja Skeleton
Huber, Isabelle Alpine Skiing
Huefner, Tatjana Luge
Joerg, Selina Snowboard
Juergens, Kerstin Skeleton
Just, Florian Figure Skating
Kaffka, Marina Freestyle Skiing
Kalex, Katrin Speed Skating
Kamenik, Nina Women's Hockey
Kapp, Andy Men's Curling
Kapp, Uli Men's Curling
Kathan, Klaus Men's Hockey
Kempf, Andreas Men's Curling
Kircheisen, Bjoern Nordic Combined
Kiriasis, Sandra Bobsleigh
Kittstein, Jenny Freestyle Skiing
Kleber, Frank Skeleton
Klein, Aika Short Track Speed Skating
Kober, Amelie Snowboard
Kogler, Stefan Alpine Skiing
Kolzig, Olaf Men's Hockey
Kopitz, Lasse Men's Hockey
Kotschnew, Dimitrij Men's Hockey
Kraushaar, Silke Luge
Kreutzer, Daniel Men's Hockey
Kruck, Sabrina Women's Hockey
Kuehn, Enrico Bobsleigh
Kuehne, Marc Bobsleigh
Kuenzel, Claudia Cross Country
Kunze, Yvonne Short Track Speed Skating
Kupprion, Alex Snowboard
Kuske, Kevin Bobsleigh
Lange, Andre Bobsleigh
Lanzl, Andrea Women's Hockey
Lanzl, Michaela Women's Hockey
Layer, Michael Snowboard
Leask, Robert Men's Hockey
Leger, Danny Speed Skating
Lehmann, Robert Speed Skating
Leitner, Patric Luge
Lewandowski, Eduard Men's Hockey
Linde, Nina Women's Hockey
Lindemann, Stefan Figure Skating
Listner, Ronny Bobsleigh
Lueps, Vinzenz Snowboard
Martinec, Tomas Men's Hockey
Mechler, Maximilian Ski Jumping
Metzger, Alexander Bobsleigh
Michaelis, Jan Snowboard
Moeller, David Luge
Muller, Robert Men's Hockey
Nachbar, Arian Short Track Speed Skating
Neumayer, Michael Ski Jumping
Neureuther, Felix Alpine Skiing
Nohka, Jens Bobsleigh
Opitz, Lucille Speed Skating
Oswald, Christina Women's Hockey
Otto, Sylke Luge
Pechstein, Claudia Speed Skating
Petermann, Felix Men's Hockey
Poege, Thomas Bobsleigh
Praus, Sebastian Short Track Speed Skating
Priebst, Christin Short Track Speed Skating
Putze, Martin Bobsleigh
Renz, Andreas Men's Hockey
Resch, Alexander Luge
Reschwamm Schulze, Anke Cross Country
Rex, Rico Figure Skating
Riedel, Julia Short Track Speed Skating
Ritter, Nina Women's Hockey
Roesch, Michael Biathlon
Rommel, Frank Skeleton
Rudolph, Susanne Short Track Speed Skating
Sachenbacher Stehle, Evi Cross Country
Sagmeister, Franz Bobsleigh
Sartor, Diana Skeleton
Savchenko, Aliona Figure Skating
Schauer, Stefan Men's Hockey
Scheytt, Anja Women's Hockey
Schluetter, Andreas Cross Country
Schmidt, Christophe Snowboard
Schmidt, Sebastian Luge
Schmitt, Martin Ski Jumping
Schmitt, Thorsten Ski Jumping
Schneider, Tobias Speed Skating
Schneiderheinze, Anja Bobsleigh
Schubert, Christoph Men's Hockey
Seidenberg, Dennis Men's Hockey
Seiler, Sara Women's Hockey
Sock, Alexandra Snowboard
Soesilo, Denise Women's Hockey
Sommerfeldt, Rene Cross Country
Spaeth, Georg Ski Jumping
Speiser, David Snowboard
Spies, Rene Bobsleigh
Stark, Christoph Freestyle Skiing
Sulzer, Alexander Men's Hockey
Szolkowy, Robin Figure Skating
Tamas, Jenny Women's Hockey
Teichmann, Axel Cross Country
Tischer, Janine Bobsleigh
Uhrmann, Michael Ski Jumping
Unterkofler, Gerhard Snowboard
Ustorf, Stefan Men's Hockey
Vartmann, Mari Figure Skating
Voelker, Sabine Speed Skating
Vogl, Alois Alpine Skiing
Wartosch-Kuerten, Stephanie Women's Hockey
Weber, Grischa Freestyle Skiing
Weber, Marco Speed Skating
Wende, Daniel Figure Skating
Wiacker, Berit Bobsleigh
Wilhelm, Kati Biathlon
Wolf, Alexander Biathlon
Wolf, Jenny Speed Skating
Wolf, Raffaela Women's Hockey
Wustlich, Torsten Luge
Ziegenhals, Nina Women's Hockey
Zimmermann, Andreas Freestyle Skiing
Zoellner, Pamela Speed Skating
Zuck, Anna Lena Snowboard


© 2006 The Washington Post Company