Country page
Countries and Athletes
Russia
Medals
Athlete Sport Event Date
Gold TEAM Biathlon Women's 4x6 km Relay Feb. 23
Gold Svetlana Ishmouratova Biathlon Women's 15km individual Feb. 13
Gold Eugeni Dementiev Cross Country Men's 30km pursuit Feb. 12
Gold TEAM Figure Skating Pairs Skating  
Gold TEAM Figure Skating Ice Dancing Feb. 17
Gold Evgeni Plushenko Figure Skating Men's Individual  
Gold Svetlana Zhurova Speed Skating Women's 2x500m Feb. 14
Silver Eugeni Dementiev Cross Country Men's 50km mass start Feb. 26
Silver Julija Tchepalova Cross Country Women's 30km mass start Feb. 24
Silver TEAM Biathlon Men's 4x7.5km relay Feb. 21
Silver Albert Demtschenko Luge Men's Singles Feb. 12
Silver Dmitry Dorofeyev Speed Skating Men's 2x500m Feb. 13
Silver TEAM Bobsleigh Four-man Feb. 24
Bronze Irina Slutskaya Figure Skating Women's Individual Feb. 23
Bronze Albina Akhatova Biathlon Women's 10 km pursuit Feb. 18
Bronze TEAM Cross Country Men's team sprint Feb. 14
Bronze Albina Akhatova Biathlon Women's 15km individual Feb. 13
Bronze Evgenia Medvedeva-Abruzova Cross Country Women's 15km pursuit Feb. 12
Bronze Vladimir Lebedev Freestyle Skiing Men's Aerials Feb. 23
Bronze Alena Sidko Cross Country Women's 1.5km sprint Feb. 22
Bronze TEAM Speed Skating Women's Team Pursuit Feb. 16
Player files
Name Sport
Abramova, Yekaterina Speed Skating
Afinogenov, Maxim Men's Hockey
Akhatova, Albina Biathlon
Aleksandrova, Nadezhda Women's Hockey
Alieva, Olesja Alpine Skiing
Alypov, Ivan Cross Country
Anashkina, Julia Luge
Andrynin, Alexei Bobsleigh
Arkhipov, Dmitry Freestyle Skiing
Arteev, Ivan Cross Country
Babikov, Ivan Cross Country
Barannikov, Alexsej Nordic Combined
Baranova-Masolkina, Natalia Cross Country
Barykina, Maria Women's Hockey
Barysheva, Varvara Speed Skating
Belikh, Anna Freestyle Skiing
Belkin, Alexandr Snowboard
Bespalov, Valeri Luge
Bogaliy, Anna Biathlon
Boitsov, Vladimir Luge
Boldikov, Andrey Snowboard
Boldikova, Svetlana Snowboard
Borodulina, Tatiana Short Track Speed Skating
Borzenkova, Victoria Figure Skating
Brailovskiy, Evgeniy Freestyle Skiing
Bryzgalov, Ilya Men's Hockey
Burina, Tatiana Women's Hockey
Burukhina, Elena Cross Country
Byalkovskaya, Elena Women's Hockey
Bykov, Dmitri Men's Hockey
Cherkasova, Marina Freestyle Skiing
Chestakov, Pavel Alpine Skiing
Chuvilyaev, Andrey Figure Skating
Datsyuk, Pavel Men's Hockey
Dementiev, Eugeni Cross Country
Demtschenko, Albert Luge
Detyshev, Artyom Speed Skating
Dobrin, Sergei Figure Skating
Domnina, Oksana Figure Skating
Dorofeyev, Dmitry Speed Skating
Dymchenko, Ljudmila Freestyle Skiing
Egorov, Filipp Bobsleigh
Ezekh, Nkeirouka Women's Curling
Fatchullin, Ildar Ski Jumping
Fesenko, Ivan Nordic Combined
Frolov, Alexander Men's Hockey
Galkina, Ekaterina Women's Curling
Gashennikova, Irina Women's Hockey
Gavrilova, Iya Women's Hockey
Gladysheva, Yulia Women's Hockey
Glushchenko, Vitaly Freestyle Skiing
Golovanova, Olga Snowboard
Golubev, Sergei Bobsleigh
Gonchar, Sergei Men's Hockey
Grachev, Alexander Figure Skating
Griazev, Andrei Figure Skating
Guseva, Natalia Biathlon
Horoshilov, Alexandr Alpine Skiing
Ipatov, Dmitry Ski Jumping
Ishmouratova, Svetlana Biathlon
Jarkova, Olga Women's Curling
Kamenev, Anton Nordic Combined
Kapustina, Alexandra Women's Hockey
Kasparaitis, Darius Men's Hockey
Khabibulin, Nikolay Men's Hockey
Khamkin, Dmitriy Luge
Kharitonov, Alexander Men's Hockey
Khokhlova, Jana Figure Skating
Khomich, Alena Women's Hockey
Kibalko, Aleksandr Speed Skating
Klimkin, Ilia Figure Skating
Kneib, Victoria Luge
Kneib, Viktor Luge
Kokhanets, Yury Speed Skating
Komarov, Sergeij Alpine Skiing
Konovalov, Anton Alpine Skiing
Kornilov, Denis Ski Jumping
Kornilov, Sergey Speed Skating
Koroleva, Olga Freestyle Skiing
Korolyuk, Alexander Men's Hockey
Korostelev, Pavel Cross Country
Korosteleva, Natalia Cross Country
Kostomarov, Roman Figure Skating
Kovalchuk, Ilya Men's Hockey
Kovalev, Alexei Men's Hockey
Kozlov, Viktor Men's Hockey
Kruglov, Nikolay Biathlon
Kulyash, Denis Men's Hockey
Kurginyan, Vyacheslav Short Track Speed Skating
Kurkina, Larisa Cross Country
Kuzmitch, Mihail Luge
Lalenkov, Yevgeny Speed Skating
Lebedev, Vladimir Freestyle Skiing
Legkov, Alexander Cross Country
Likhachova, Galina Speed Skating
Lobkov, Dmitry Speed Skating
Lobysheva, Yekaterina Speed Skating
Makartchuk, Piotr Bobsleigh
Makoveev, Andrei Biathlon
Malkin, Evgeni Men's Hockey
Malysheva, Yekaterina Speed Skating
Marinin, Maxim Figure Skating
Markov, Andrei Men's Hockey
Markov, Daniil Men's Hockey
Marushchak, Dmitry Freestyle Skiing
Maslennikov, Sergej Nordic Combined
Matveev, Dimitry Nordic Combined
Matveeva, Natalia Cross Country
Medvedeva-Abruzova, Evgenia Cross Country
Mishina, Larisa Women's Hockey
Moskalenko-Rotcheva, Olga Cross Country
Mukhortova, Maria Figure Skating
Nabokov, Evgeni Men's Hockey
Nagejkina, Svetlana Cross Country
Navka, Tatiana Figure Skating
Nekrasova, Yana Women's Curling
Nemaya, Yulia Speed Skating
Nepryaev, Ivan Men's Hockey
Novikov, Serguei Cross Country
Novikov, Vitali Figure Skating
Novitski, Sergei Figure Skating
Obertas, Julia Figure Skating
Oreshnikov, Roman Bobsleigh
Orlova, Nadejda Bobsleigh
Orlova, Olga Figure Skating
Ovechkin, Alexander Men's Hockey
Pankratov, Nikolai Cross Country
Pashkevich, Ekaterina Women's Hockey
Permyakova, Olga Women's Hockey
Petrova, Maria Figure Skating
Petrovskaya, Kristina Women's Hockey
Plushenko, Evgeni Figure Skating
Podladtchikov, Iouri Snowboard
Popov, Evgeny Bobsleigh
Prankevich, Sergey Short Track Speed Skating
Privivkova, Ludmila Women's Curling
Proshin, Alexey Speed Skating
Prusakova, Maria Snowboard
Pyleva, Olga Biathlon
Rajine, Mikhail Short Track Speed Skating
Rodionova, Alexandra Luge
Romanovskaya, Elena Figure Skating
Rosliakov, Ilja Ski Jumping
Rostovtsev, Pavel Biathlon
Rotchev, Vassili Cross Country
Rozhkov, Sergei Biathlon
Salagaev, Denis Snowboard
Sats, Konstantin Alpine Skiing
Savialova, Olga Cross Country
Seliverstov, Alexej Bobsleigh
Serikov, Kiril Luge
Serova, Daria Freestyle Skiing
Shabalin, Maxim Figure Skating
Sharifullin, Ruslan Freestyle Skiing
Shchelchkova, Zhanna Women's Hockey
Shepel, Dmitry Speed Skating
Shipulina, Anastasia Biathlon
Sidko, Alena Cross Country
Skiba, Galina Women's Hockey
Skobrev, Ivan Speed Skating
Skulkina, Anastasija Luge
Slavnov, Sergei Figure Skating
Slutskaya, Irina Figure Skating
Smolentseva, Ekaterina Women's Hockey
Smolina, Ekaterina Women's Hockey
Smyshlyaev, Alexandr Freestyle Skiing
Sokolov, Maxim Men's Hockey
Sokolova, Elena Figure Skating
Sotnikova, Tatiana Women's Hockey
Stepushkin, Dmitry Bobsleigh
Sushinsky, Maxim Men's Hockey
Taratukhin, Andrei Men's Hockey
Tchepalova, Julija Cross Country
Tchepikov, Sergei Biathlon
Tcherezov, Ivan Biathlon
Tchoudov, Maxim Biathlon
Tikhonov, Alexei Figure Skating
Tokovaia, Victoria Bobsleigh
Totmianina, Tatiana Figure Skating
Trankov, Maksim Figure Skating
Trefilova, Svetlana Women's Hockey
Tretiakov, Alexander Skeleton
Tretiyakova, Oxana Women's Hockey
Trunova, Svetlana Skeleton
Tudigescheva, Ekaterina Snowboard
Tyutin, Fedor Men's Hockey
Ulianov, Dmitrij Alpine Skiing
Uspenski, Alexander Figure Skating
Valinteev, Artem Freestyle Skiing
Vassiliev, Dmitry Ski Jumping
Veselov, Jury Luge
Vinogradova, Svetlana Snowboard
Vishnevski, Vitali Men's Hockey
Voevoda, Alexey Bobsleigh
Volchenkov, Anton Men's Hockey
Volchkova, Viktoria Figure Skating
Vylegzhanin, Maxim Cross Country
Vysokova, Svetlana Speed Skating
Yakshina, Valentina Speed Skating
Yaroshenko, Dmitry Biathlon
Yashin, Alexei Men's Hockey
Yunin, Alexey Speed Skating
Zadonskaya, Lada Speed Skating
Zaitseva, Olga Biathlon
Zhamnov, Alexey Men's Hockey
Zhitnik, Alexei Men's Hockey
Zhukov, Sergei Men's Hockey
Zhurova, Svetlana Speed Skating
Zoubkov, Alexandre Bobsleigh
Zukal, Anna Freestyle Skiing


© 2006 The Washington Post Company