Friday's Scores

PREP FOOTBALL=

Gainesville Christian 53, Impact Christian 52

Class 8A Region I=

Quarterfinal=

Apopka 42, Creekside 0

Bartram Trail 42, Lake Brantley 6

Lake Mary 20, Timber Creek 14

Sanford Seminole 41, Winter Park 27

Class 8A Region II=

Quarterfinal=

Boone 42, Wellington 7

Palm Beach Central 41, St. Lucie Centennial 9

Treasure Coast 47, Palm Beach Gardens 22

Vero Beach 46, Forest Hill 14

Class 8A Region III=

Quarterfinal=

Kissimmee Osceola 28, Newsome 21

Sarasota Riverview 31, George Steinbrenner 7

Venice 55, Plant City 7

West Orange 55, Durant 6

Class 8A Region IV=

Quarterfinal=

Christopher Columbus Catholic 54, Miami Krop 0

Deerfield Beach 21, Boca Raton Community 7

Western 43, Douglas 7

Class 7A Region I=

Quarterfinal=

Nease 24, Spruce Creek 21

Niceville 20, Atlantic Coast 6

University (Orange City) 35, Fletcher 14

Class 7A Region II=

Quarterfinal=

Edgewater 42, Bartow 13

Lake Gibson 24, Lakeland 20

Martin County 26, Viera 15

Melbourne 41, Seminole Ridge 7

Class 7A Region III=

Quarterfinal=

Lehigh 27, Gaither 0

Palmetto 41, Wiregrass Ranch 6

Tampa Bay Tech 30, Largo 7

Wharton 15, Mitchell 8

Class 7A Region IV=

Quarterfinal=

Dillard 42, Fort Lauderdale 0

Homestead 55, South Broward 3

Miramar 28, Doral Academy Charter 20

St. Thomas Aquinas 43, Atlantic Community 7

Class 6A Region I=

Quarterfinal=

Lincoln 34, Gainesville 7

Mosley 52, Gulf Breeze 35

Pine Forest 26, Rickards 7

Riverside 17, Columbia 3

Class 6A Region II=

Quarterfinal=

Auburndale 41, Belleview 7

Jones 35, Mainland 28

Lake Wales 35, Port St. Lucie 0

Ocala Vanguard 38, Heritage 0

Class 6A Region III=

Quarterfinal=

Braden River 30, Countryside 16

Hillsborough 33, Pinellas Park 27

Jesuit 50, Boca Ciega 0

Sumner 8, St. Petersburg Northeast 6

Class 6A Region IV=

Quarterfinal=

Coconut Creek 36, South Fort Myers 12

Miami Northwestern 71, Fort Myers 19

Naples 37, Charlotte 0

Plantation 44, Dunbar 20

Class 5A Region I=

Quarterfinal=

Raines 24, Terry Parker 10

Wakulla 52, Bishop Kenny 24

West Florida 35, North Marion 14

Class 5A Region II=

Quarterfinal=

Bishop Moore 21, Dunnellon 20

Merritt Island 51, Leesburg 0

Rockledge 40, Seabreeze 0

Satellite 41, Tavares 7

Class 5A Region III=

Quarterfinal=

Clearwater 55, Hudson 14

Gibbs 12, Zephyrhills 10

Nature Coast Tech 24, Chamberlain 21

Sebring 41, Wesley Chapel 0

Class 5A Region IV=

Quarterfinal=

Miami Killian 60, Cypress Lake 0

Plantation American Heritage 42, Boynton Beach 14

Stranahan 22, Estero 7

Class 4A Region I=

Quarterfinal=

Baldwin 28, Marianna 14

Gadsden County 16, Andrew Jackson 14

Class 4A Region II=

Quarterfinal=

Keystone Heights 50, Umatilla 0

South Sumter 48, Hernando 14

Class 4A Region III=

Quarterfinal=

Clewiston 42, Tenoroc 6

Glades Central 34, Delray American Heritage 20

Class 4A Region IV=

Quarterfinal=

Miami Washington 30, Fort Lauderdale Calvary Christian 6

Pine Crest 10, Immaculata-La Salle 7

Class 3A Region I=

Quarterfinal=

Florida 55, Episcopal 13

P.K. Yonge 56, Crescent City 7

Class 3A Region II=

Quarterfinal=

First Academy-Orlando 42, Lake Placid 7

Frostproof 40, Windermere Prep 6

Class 3A Region III=

Quarterfinal=

Bishop Verot 39, Cardinal Mooney 0

Tampa Catholic 26, Carrollwood Day 25

Class 3A Region IV=

Quarterfinal=

Miami Edison 51, Somerset South Homestead 0

Class 2A Region I=

Quarterfinal=

St. John Paul II Catholic - Tallahassee 41, North Florida Christian 35

University Christian 66, Rocky Bayou Christian 0

Class 2A Region II=

Quarterfinal=

Holy Trinity Episcopal 37, Orangewood Christian 29

Victory Christian 24, Foundation Academy 7

Class 2A Region III=

Quarterfinal=

Community School of Naples 31, Evangelical Christian 8

Seffner Christian 35, St. John Neumann 20

Class 2A Region IV=

Quarterfinal=

Glades Day 38, Westminster Academy 0

John Carroll Catholic 41, True North 20

Class 1A Region I=

Quarterfinal=

Holmes County 19, Freeport 17

Northview 27, Bozeman School 21

Class 1A Region II=

Quarterfinal=

Liberty County 27, Sneads 26

Madison County 35, Wewahitchka 0

Class 1A Region III=

Quarterfinal=

Lafayette 21, Fort White 0

Union County 49, Trenton 13

Class 1A Region IV=

Quarterfinal=

Bradford 51, Newberry 13

Wildwood 29, Fort Meade 13

SSAC 8-Man 3A=

Championship=

Donahue Academy 28, St. Petersburg Canterbury 18

___

Some high school football scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

___

Information from: ScoreStream Inc., http://ScoreStream.com