Friday's Scores

PREP FOOTBALL=

St. Frances Academy, Md. 34, IMG Academy-Blue 24

Class 8A Region I=

Semifinal=

Apopka 34, Bartram Trail 3

Sanford Seminole 18, Lake Mary 7

Class 8A Region II=

Semifinal=

Palm Beach Central 28, Vero Beach 21

Treasure Coast 51, Boone 19

Class 8A Region III=

Semifinal=

Venice 56, Sarasota Riverview 14

West Orange 16, Kissimmee Osceola 7

Class 8A Region IV=

Semifinal=

Christopher Columbus Catholic 27, Western 8

Class 7A Region I=

Semifinal=

Buchholz 39, University (Orange City) 7

Nease 24, Niceville 19

Class 7A Region II=

Semifinal=

Lake Gibson 32, Edgewater 14

Melbourne 36, Martin County 7

Class 7A Region III=

Semifinal=

Tampa Bay Tech 26, Palmetto 18

Wharton 36, Lehigh 0

Class 7A Region IV=

Semifinal=

Homestead 28, Dillard 14

St. Thomas Aquinas 42, Miramar 12

Class 6A Region I=

Semifinal=

Mosley 31, Lincoln 28

Pine Forest 32, Riverside 12

Class 6A Region II=

Semifinal=

Jones 43, Auburndale 7

Ocala Vanguard 24, Lake Wales 13

Class 6A Region III=

Semifinal=

Hillsborough 28, Sumner 7

Jesuit 49, Braden River 9

Class 6A Region IV=

Semifinal=

Miami Northwestern 49, Naples 35

Plantation 42, Coconut Creek 7

Class 5A Region I=

Semifinal=

Baker County 13, West Florida 10

Wakulla 32, Raines 27

Class 5A Region II=

Semifinal=

Merritt Island 21, Rockledge 6

Satellite 28, Bishop Moore 14

Class 5A Region III=

Semifinal=

Clearwater 40, Nature Coast Tech 14

Sebring 29, Gibbs 0

Class 5A Region IV=

Semifinal=

Miami Central 41, Plantation American Heritage 28

Class 4A Region I=

Semifinal=

Bolles School 27, Gadsden County 6

South Walton 42, Baldwin 28

Class 4A Region II=

Semifinal=

Cocoa 41, South Sumter 0

The Villages 34, Keystone Heights 6

Class 4A Region III=

Semifinal=

Clewiston 42, Lemon Bay 28

Lakewood 27, Glades Central 12

Class 4A Region IV=

Semifinal=

Cardinal Gibbons 42, Pine Crest 0

Gulliver Prep 43, Miami Washington 0

Class 3A Region I=

Semifinal=

Florida 55, Walton 7

Ocala Trinity Catholic 35, P.K. Yonge 7

Class 3A Region II=

Semifinal=

Benjamin 55, First Academy-Orlando 24

Lakeland Christian 10, Frostproof 3

Class 3A Region III=

Semifinal=

Berkeley Prep 38, Bishop Verot 0

Clearwater Central Catholic 31, Tampa Catholic 7

Class 3A Region IV=

Semifinal=

Cardinal Newman 42, Florida Christian 7

Chaminade-Madonna College Prep 45, Miami Edison 0

Class 2A Region I=

Semifinal=

Munroe Day 36, University Christian 23

Trinity Christian-Jacksonville 44, St. John Paul II Catholic - Tallahassee 7

Class 2A Region II=

Semifinal=

Orlando Christian 47, Holy Trinity Episcopal 12

Zephyrhills Christian 24, Victory Christian 16

Class 2A Region III=

Semifinal=

First Baptist 43, Seffner Christian 0

Northside Christian 32, Community School of Naples 27

Class 2A Region IV=

Semifinal=

Champagnat Catholic 35, Glades Day 7

John Carroll Catholic 35, Avant Garde 0

Class 1A Region I=

Semifinal=

Baker 46, Northview 35

Chipley 40, Holmes County 13

Class 1A Region II=

Semifinal=

Blountstown 42, Liberty County 0

Madison County 45, Port St. Joe 6

Class 1A Region III=

Semifinal=

Chiefland 28, Lafayette 27, OT

Union County 52, Hilliard 14

Class 1A Region IV=

Semifinal=

Hawthorne 50, Wildwood 14

Pahokee 38, Bradford 20

___

Some high school football scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/