Longview Beats East Texas Rival, Leads Texas 5A D-I Rankings

Dave Campbell’s Texas Football magazine and TexasFootball.com’s high school rankings after Week 4, distributed by The Associated Press.

CLASS 6A

Rank School (Record) Week 4 Prv rank

1 Austin Westlake (3-0) Idle 1

2 Galena Park North Shore (3-0) Idle 2

3 Southlake Carroll (4-0) W: Keller Timber Creek, 51-0 3

4 Duncanville (3-0) W: Mansfield Lake Ridge, 44-6 4

5 Katy (4-0) W: Katy Morton Ranch, 41-20 5

6 Denton Guyer (4-0) W: Prosper, 23-6 6

7 Humble Atascocita (2-1) Idle 7

8 Cibolo Steele (4-0) W: Midland Legacy, 35-28 OT 8

9 Allen (3-1) W: McKinney Boyd, 52-24 9

10 Dallas Highland Park (4-0) W: Irving, 63-0 10

11 Arlington Martin (3-1) W: Temple, 53-18 11

12 DeSoto (3-1) W: Dallas Skyline, 63-0 13

13 SA Northside Brennan (3-1) W: San Antonio Taft, 54-13 14

14 Spring Westfield (2-1) Idle 15

15 Alvin Shadow Creek (3-0) Idle 16

16 Dripping Springs (3-0) W: Austin High, 77-0 18

17 Austin Vandegrift (3-1) W: Round Rock Stony Point, 41-13 19

18 Prosper (3-1) L: Denton Guyer, 23-6 17

19 Round Rock (4-0) W: Round Rock Westwood, 52-7 20

20 Rockwall (3-1) W: South Grand Prairie, 38-31 21

21 Klein Cain (3-0) Idle 22

22 Jersey Village (3-0) Idle 23

23 Waxahachie (4-0) W: Cedar Hill, 51-21 24

24 Klein Collins (3-0) Idle NR

25 Trophy Club Nelson (4-0) W: Keller Fossil Ridge, 55-15 NR

Dropped out: No. 12 Katy Tompkins, No. 25 The Woodlands

___

CLASS 5A DIVISION I

Rank School (Record) Week 4 Prv rank

1 Longview (4-0) W: Lufkin, 56-7 1

2 Mansfield Timberview (4-0) W: Carrollton Turner, 63-3 2

3 Denton Ryan (2-1) W: Saginaw, 56-0 4

4 Port Arthur Memorial (3-0) W: New Caney Porter, 18-17 3

5 College Station (2-1) Idle 5

6 Richmond Foster (4-0) W: Angleton, 35-7 6

7 Aledo (2-2) W: Azle, 55-20 7

8 Frisco Reedy (4-0) W: Frisco Wakeland, 41-37 8

9 Frisco Lone Star (3-1) Idle 9

10 Amarillo Tascosa (3-1) W: Hereford, 56-10 10

Dropped out: None

___

CLASS 5A DIVISION II

School (Record) Week 4 Prv rank

1 Argyle (4-0) W: Montgomery, 41-20 1

2 Liberty Hill (3-1) W: Leander Rouse, 49-21 3

3 Fort Bend Marshall (2-1) Idle 4

4 Texarkana Texas (3-1) W: Tyler Legacy, 27-3 5

5 WF Rider (3-1) L: Lubbock-Cooper, 17-14 2

6 Colleyville Heritage (2-1) Idle 6

7 Midlothian Heritage (3-1) W: Burleson, 33-6 7

8 Grapevine (2-1) Idle 8

9 Montgomery Lake Creek (4-0) W: Houston Bellaire, 71-0 9

10 Port Neches-Groves (2-1) Idle 10

Dropped out: None

___

CLASS 4A DIVISION I

Rank School (Record) Week 4 Prv rank

1 Stephenville (4-0) W: Abilene Wylie, 56-49 1

2 China Spring (4-0) W: Waco Connally, 51-21 2

3 CC Calallen (4-0) W: Cuero, 24-8 4

4 Boerne (4-0) W: Gregory-Portland, 52-27 5

5 Anna (4-0) W: Celina, 28-25 6

6 Celina (3-1) L: Anna, 28-25 3

7 Lumberton (3-1) W: Bridge City, 56-7 8

8 Dumas (3-1) W: Plainview, 57-6 10

9 Somerset (4-0) W: Beeville Jones, 43-22 NR

10 Brownwood (3-1) W: Glen Rose, 17-3 NR

Dropped out: No. 7 Little Cypress-Mauriceville, No. 9 Beeville Jones

___

CLASS 4A DIVISION II

Rank School (Record) Week 4 Prv rank

1 Carthage (4-0) W: Marshall, 42-0 1

2 Gilmer (4-0) W: Lindale, 31-23 2

3 WF Hirschi (4-0) W: Carrollton Ranchview, 63-13 3

4 Texarkana Pleasant Grove (3-1) W: Frisco Memorial, 63-28 5

5 Cuero (3-1) L: CC Calallen, 24-8 4

6 Wimberley (4-0) W: Fredericksburg, 17-14 6

7 Silsbee (4-0) W: Freeport Brazosport, 49-20 8

8 Bellville (4-0) W: Cameron Yoe, 49-14 9

9 Hamshire-Fannett (3-1) W: Splendora, 58-3 NR

10 Madisonville (3-1) W: Caldwell, 63-8 NR

Dropped out: No. 7 Glen Rose, No. 10 Waco Connally

___

CLASS 3A DIVISION I

Rank School (Record) Week 4 Prv rank

1 Franklin (4-0) W: Jasper, 41-35 1

2 Mount Vernon (4-0) W: Sabine, 65-28 2

3 Lorena (3-1) W: Waco La Vega, 14-6 3

4 Columbus (4-0) W: Houston North Forest, 70-0 4

5 Grandview (3-1) W: Dallas A+ Academy, 68-0 5

6 Malakoff (3-1) W: Gladewater, 52-13 6

7 Bushland (4-0) W: Borger, 51-13 8

8 Breckenridge (4-0) W: Eastland, 62-12 9

9 Hallettsville (4-0) W: SA Pieper, 25-0 10

10 Winnsboro (4-0) W: New Boston, 54-28 NR

Dropped out: No. 7 Shallowater

___

CLASS 3A DIVISION II

Rank School (Record) Week 4 Prv rank

1 Gunter (3-0) W: Brock, 21-16 1

2 Holliday (4-0) W: Childress, 28-14 2

3 Newton (3-1) W: West Orange-Stark, 24-21 3

4 Bells (3-1) W: Pilot Point, 56-19 6

5 Canadian (2-2) W: Perryton, 56-14 7

6 West Rusk (2-2) L: Tatum, 49-39 4

7 Henrietta (4-0) W: Archer City, 42-7 8

8 Poth (3-1) W: Schulenburg, 55-0 9

9 Palmer (4-0) W: Rogers, 36-23 NR

10 Lexington (4-0) W: Thrall, 66-12 NR

Dropped out: No. 5 Rogers, No. 10 Daingerfield

___

CLASS 2A DIVISION I

Rank School (Record) Week 4 Prv rank

1 Timpson (4-0) W: Waskom, 40-14 1

2 Hawley (4-0) W: Albany, 26-14 2

3 Crawford (3-0) Idle 3

4 Shiner (3-1) W: East Bernard, 49-7 4

5 Refugio (3-1) W: Bishop, 49-0 6

6 Coleman (3-1) L: Llano, 31-6 5

7 Stratford (4-0) W: Vega, 35-8 7

8 Cisco (3-1) W: Jacksboro, 41-28 8

9 Tolar (4-0) W: Comanche, 45-14 10

10 Centerville (2-2) L: Mart, 21-20 9

Dropped out: None

___

CLASS 2A DIVISION II

Rank School (Record) Week 4 Prv rank

1 Mart (4-0) W: Centerville, 21-20 2

2 Burton (3-0) Idle 3

3 Albany (3-1) L: Hawley, 26-14 1

4 Wellington (3-1) W: Spearman 14-13 4

5 Wink (4-0) W: Sundown 56-14 5

6 Chilton (4-0) W: Hearne, 21-0 7

7 Price Carlisle (4-0) W: Mildred, 50-30 8

8 Santo (4-0) W: Rio Vista, 34-7 9

9 Bremond (4-0) W: Holland, 46-35 10

10 Granger (3-1) W: Goldthwaite, 42-26 NR

Dropped out: No. 6 Muenster

___

CLASS 1A SIX-MAN DIVISION I

Rank School (Record) Week 4 Prv rank

1 Westbrook (4-0) W: Spur, 58-8 1

2 Abbott (4-0) W: Bynum, 60-8 2

3 May (4-0) W: Garden City, 63-34 3

4 Jonesboro (3-1) W: Greenville Christian, 62-0 7

5 Rankin (3-1) W: Knox City, 50-43 6

6 Happy (3-1) W: Kress, 46-0 8

7 Mertzon Irion County (4-0) W: Highland, 69-24 9

8 Gordon (4-0) W: Waco Live Oak, 69-24 NR

9 Garden City (3-1) L: May, 63-34 4

10 Medina (4-0) W: Bulverde Bracken Christian, 80-34 NR

Dropped out: No. 5 Gail Borden County, No. 10 Ira

___

CLASS 1A SIX-MAN DIVISION II

Rank School (Record) Week 4 Prv rank

1 Benjamin (3-0) W: Guthrie, 88-0 1

2 Richland Springs (3-0) Idle 2

3 Cherokee (4-0) W: Bluff Dale, 84-44 4

4 Balmorhea (3-1) W: Marfa, 60-0 3

5 Loraine (4-0) W: Ira, 70-34 6

6 Oakwood (4-0) W: Coolidge, 68-22 5

7 Oglesby (4-0) W: Kopperl, 46-0 7

8 Jayton (2-2) W: Petersburg, 40-34 8

9 Sanderson (3-0) Idle 9

10 Paducah (4-0) W: Miami, 92-60 NR

Dropped out: No. 10 Bluff Dale

___

PRIVATE SCHOOLS — 11-MAN

Rank School (Record) Week 4 Prv rank

1 Dallas Parish Episcopal (3-1) L: Dallas South Oak Cliff, 31-28 1

2 Dallas Christian (4-0) W: Dallas Bishop Lynch, 34-14 2

3 Austin Regents (3-0) Idle 3

4 Houston St. Thomas (3-0) Idle 4

5 Episcopal School of Dallas (4-0) W: Cedar Hill TLC, 38-7 5

Dropped out: None

___

PRIVATE SCHOOLS — SIX-MAN

Rank School (Record) Week 4 Prv rank

1 Conroe Covenant (4-0) W: Sugar Land Logos Prep, 64-58 (OT) 1

2 Pasadena First Baptist (3-0) Idle 2

3 Plano Coram Deo (4-0) W: McKinney Cornerstone, 54-8 3

4 Fort Worth Covenant Classical (2-1) W: Austin Veritas, 54-6 4

5 Lantana Harvest Christian (3-0) W: Irving Faustina, 42-22 5

Dropped out: None