Waxahachie, Cypress Creek top Texas 6A hoops rankings

SUGAR LAND, Texas (AP) — Texas Association of Basketball Coaches high school state rankings for the week of Jan. 18:

BOYS PUBLIC

Class 6A

1. Waxahachie, 13-2; 2. Humble Atascocita, 13-0; 3. Duncanville, 15-1; 4. Richardson, 12-1; 5. South Grand Prairie, 11-0; 6. Austin Westlake, 14-1; 7. Fort Bend Elkins, 11-1; 8. Alvin Shadow Creek, 8-2; 9. Houston Bellaire, 12-1; 10. McKinney, 18-2; 11. Humble Summer Creek, 10-4; 12. Converse Judson, 13-2; 13. EP Americas, 11-0; 14. Killeen Ellison, 18-1; 15. North Crowley, 18-1; 16. SA Northside O’Connor, 16-2; 17. Spring Westfield, 14-3; 18. SA Johnson, 7-1; 19. Round Rock, 15-3; 20. Pearland Dawson, 15-4; 21. Killeen Harker Heights, 12-2; 22. Mansfield, 12-3; 23. Friendswood Clear Brook, 15-1; 24. Lewisville Marcus, 12-5; 25. Coppell, 11-2.

Class 5A

1. Lancaster, 15-5; 2. Beaumont United, 17-0; 3. Fort Bend Hightower, 11-2; 4. Amarillo, 12-2; 5. Manvel, 12-1; 6. FW Wyatt, 11-5; 7. Mansfield Summit, 14-2; 8. Mansfield Timberview, 11-3; 9. Boerne Champion, 18-1; 10. Frisco Wakeland, 15-2; 11. Mount Pleasant, 14-0; 12. EP Chapin, 11-0; 13. Dallas Kimball, 10-9; 14. Frisco, 13-5; 15. Dallas South Oak Cliff, 10-2; 16. Dallas Highland Park, 8-4; 17. Pflugerville Hendrickson, 14-3; 18. Manor, 13-4; 19. Crosby, 9-4; 20. Richmond Foster, 12-4; 21. NRH Birdville, 14-5; 22. Mansfield Legacy, 11-3; 23. Katy Paetow, 12-0; 24. Georgetown, 13-6; 25. Leander Glenn, 12-3.

Class 4A

1. Dallas Faith Family, 14-5; 2. Houston Yates, 14-1; 3. Argyle, 16-1; 4. Stafford, 6-3; 5. Dallas Carter, 15-1; 6. Boerne, 14-3; 7. Decatur, 16-4; 8. Lubbock Estacado, 14-2; 9. Huffman-Hargrave, 17-0; 10. Seminole, 10-5; 11. WF Hirschi, 13-5; 12. Dallas Lincoln, 3-9; 13. Sour Lake Hardin-Jefferson, 12-5; 14. Austin LBJ, 8-6; 15. CC Miller, 9-3; 16. Fredericksburg, 13-3; 17. Paris, 8-4; 18. Silsbee, 6-9; 19. Waco La Vega, 8-2; 20. Tyler Chapel Hill, 12-2; 21. Glen Rose, 17-2; 22. Waco Connally, 14-3; 23. CC Tuloso-Midway, 7-6; 24. FW YMLA, 12-3; 25. Lampasas, 15-2.

Class 3A

1. Dallas Madison, 8-5; 2. Peaster, 14-2; 3. Brock, 15-2; 4. CC London, 13-1; 5. SA Cole, 12-5; 6. Shallowater, 12-3; 7. New Waverly, 16-1; 8. Aransas Pass, 16-1; 9. Malakoff, 9-0; 10. Tatum, 11-3; 11. Winnie East Chambers, 15-0; 12. Coldspring-Oakhurst, 11-1; 13. Blanco, 13-1; 14. Atlanta, 9-3; 15. Lorena, 13-4; 16. Diboll, 10-1; 17. Santa Rosa, 7-2; 18. Little River Academy, 10-7; 19. Grandview, 7-8; 20. WF City View, 13-3; 21. Callisburg, 19-0; 22. Franklin, 5-1; 23. Abernathy, 12-5; 24. Bushland, 10-4; 25. Jefferson, 9-2.

Class 2A

1. Martins Mill, 5-2; 2. Clarendon, 8-4; 3. Lipan, 13-3; 4. Grapeland, 15-1; 5. La Rue La Poynor, 14-4; 6. McLeod, 13-3; 7. Bogata Rivercrest, 14-1; 8. Port Aransas, 15-3; 9. Gary, 18-1; 10. New Deal, 14-3; 11. Tenaha, 6-5; 12. Flatonia, 16-2; 13. Garrison, 11-2; 14. Schulenburg, 12-4; 15. Farwell, 17-1; 16. Panhandle, 11-2; 17. Wink, 13-0; 18. Olton, 16-1; 19. Douglass, 18-1; 20. Floydada, 13-1; 21. Cushing, 11-5; 22. Hearne, 6-6; 23. Cisco, 9-2; 24. New Home, 13-4; 25. Lindsay, 9-2.

Class 1A

1. Slidell, 16-3; 2. Nazareth, 10-7; 3. Calvert, 11-2; 4. Graford, 13-2; 5. Texline, 12-3; 6. Tilden McMullen County, 17-1; 7. Rocksprings, 13-2; 8. Jayton, 14-1; 9. Gail Borden County, 12-0; 10. Paducah, 7-1; 11. Saltillo, 9-7; 12. Westbrook, 11-3; 13. Neches, 6-5; 14. Dime Box, 9-3; 15. Leggett, 6-4; 16. San Perlita, 8-9; 17. Eula, 9-9; 18. Ector, 13-6; 19. Rankin, 7-2; 20. Lingleville, 10-5; 21. Ackerly Sands, 14-4; 22. Mertzon Irion County, 11-4; 23. Dodd City, 9-3; 24. Electra, 9-4; 25. Cumby Miller Grove, 11-3.

BOYS PRIVATE

TAPPS 6A/SPC

1. Plano John Paul II, 18-1; 2. SA Antonian, 21-1; 3. Dallas St. Mark’s, 5-1; 4. Tomball Concordia Lutheran, 14-4; 5. Houston Christian, 18-2; 6. Dallas Bishop Lynch, 16-6; 7. Midland Christian, 9-5; 8. SA Christian, 14-4; 9. Arlington Oakridge, 11-2; 10. Addison Trinity Christian, 13-3.

TAPPS 5A

1. SA St. Mary’s Hall, 11-0; 2. McKinney Christian, 19-3; 3. The Woodlands Christian, 12-5; 4. Tyler Brook Hill, 14-1; 5. Grapevine Faith Christian, 14-6; 6. CC Incarnate Word, 12-3; 7. FW Christian, 13-9; 8. Houston Second Baptist, 9-6; 9. SA TMI Episcopal, 4-1; 10. Austin St. Michaels, 9-6.

TAPPS 4A

1. Arlington Grace Prep, 14-1; 2. Houston Westbury, 10-5; 3. Lubbock Trinity Christian, 0-0; 4. Houston St. Thomas Episcopal, 3-0; 5. Colleyville Covenant Christian, 8-4; 6. Lubbock Christian, 11-2; 7. Houston Cypress Christian, 13-3; 8. Houston Northland Christian, 13-7; 9. Schertz John Paul II, 9-6; 10. SA Lutheran, 9-2.

TAPPS 3A

1. Midland Classical, 13-7; 2. Huntsville Alpha Omega, 15-2; 3. Denton Calvary, 16-5; 4. Dallas Yavneh, 2-0; 5. Austin Hill Country Christian, 13-3; 6. Kerrville Our Lady of the Hills, 7-7; 7. Richardson North Dallas, 6-4; 8. Waco Reicher, 8-3; 9. Tomball Rosehill, 11-13; 10. Waco Live Oak, 5-8.

TAPPS 2A

1. Galveston O’Connell, 10-3; 2. Marble Falls Faith, 5-2; 3. Red Oak Ovilla Christian, 14-3; 4. Sherman Texoma, 8-2; 5. Victoria Faith, 9-4; 6. Lubbock Kingdom, 10-4; 7. Houston Grace Christian, 11-4; 8. Lubbock All-Saints Episcopal, 5-5; 9. Garland Christian, 8-3; 10. Longview Trinity, 2-3.

TAPPS 1A

1. Amarillo Holy Cross, 7-2; 2. Fredericksburg Heritage, 2-3; 3. San Angelo Cornerstone, 8-3; 4. Cypress Covenant, 7-0; 5. Kingwood Covenant, 2-0; 6. Dallas Cambridge, 5-3; 7. DeSoto Canterbury Kingdom, 5-9; 8. Houston Southwest Christian, 2-4; 9. Irving Faustina, 1-1; 10. Waco Eagle Christian, 0-1.

___

GIRLS PUBLIC

Class 6A

1. Cypress Creek, 19-0; 2. DeSoto, 16-1; 3. Duncanville, 19-1; 4. South Grand Prairie, 14-2; 5. Langham Creek, 14-1; 6. Arlington Martin, 14-3; 7. Cibolo Steele, 16-3; 8. Converse Judson, 15-1; 9. Jersey Village, 16-1; 10 Allen, 12-2; 11. Fort Bend Dulles, 18-0; 12. Alvin Shadow Creek, 14-4; 13. SA Reagan, 11-2; 14. Denton Guyer, 14-5; 15. Houston Heights, 15-4; 16. Harlingen, 14-2; 17. SA Northside Clark, 8-1; 18. Katy Tompkins, 14-3; 19. League City Clear Springs, 18-3; 20. Killeen Harker Heights, 9-2; 21. Tomball Memorial, 17-3; 22. Edinburg, 13-3; 23. Humble Summer Creek, 9-5; 24. Humble Atascocita, 17-2; 25. Spring Westfield, 10-2.

Class 5A

1. Cedar Park, 14-1; 2. College Station, 16-2; 3. Kingwood Park, 18-0; 4. WF Rider, 17-2; 5. Georgetown, 18-3; 6. CC Veterans Memorial, 18-2; 7. Mansfield Legacy, 18-1; 8. Lubbock Cooper, 17-3; 9. Pflugerville Hendrickson, 14-2; 10. Amarillo, 13-2; 11. Richmond Foster, 16-2; 12. Red Oak, 17-4; 13. Wylie East, 17-3; 14. Castroville Medina Valley, 18-3; 15. Lake Dallas, 14-4; 16. Beaumont United, 10-0; 17. Brownsville Veterans, 14-2; 18. Frisco Lone Star, 11-4; 19. McKinney North, 14-4; 20. Frisco Memorial, 16-4; 21. Plainview, 15-5; 22. New Braunfels Canyon, 16-2; 23. Grapevine, 15-4; 24. Midlothian, 10-4; 25. Sharyland Pioneer, 9-2.

Class 4A

1. Sour Lake Hardin-Jefferson, 18-0; 2. Canyon, 17-1; 3. Fredericksburg, 19-1; 4. Sunnyvale, 19-1; 5. Stephenville, 16-1; 7. Glen Rose, 19-2; 7. Lumberton, 14-2; 8. Levelland, 18-0; 9. Boerne, 14-3; 10. Brownsboro, 17-1; 11. Burnet, 16-1; 12. Geronimo Navarro, 20-1; 13. Midlothian Heritage, 14-4; 14. Jasper, 13-2; 15. Bridgeport, 13-6; 16. Decatur, 16-3; 17. Dallas Pinkston, 17-4; 18. Hereford, 10-5; 19. Athens, 15-5; 20. Bullard, 16-4; 21. Gilmer, 16-1; 22. Waco La Vega, 13-5; 23. Robstown, 15-2; 24. Somerset, 17-5; 25. Silsbee, 9-4.

Class 3A

1. Shallowater, 18-0; 2. Fairfield, 14-2; 3. Winnsboro, 18-2; 4. Idalou, 18-3; 5. Canadian, 17-2; 6. Ponder, 19-3; 7. Brownfield, 17-1; 8. Bishop, 17-0; 9. Woodville, 16-4; 10. Edgewood, 18-3; 11. Gunter, 15-5; 12. Nocona, 18-3; 13. Hitchcock, 11-1; 14. Mount Pleasant Chapel Hill, 16-3; 15. Wall, 16-2; 16. Tuscola Jim Ned, 17-2; 17. Huntington, 15-3; 18. Peaster, 17-4; 19. Lorena, 15-5; 20. Lyford, 16-4; 21. Lytle, 14-5; 22. Santa Gertrudis Academy, 15-1; 23. Skidmore-Tynan, 15-5; 24. Whitney, 11-2; 25. Little River Academy, 14-7.

Class 2A

1. Muenster, 20-0; 2. Panhandle, 16-2; 3. San Saba, 18-0; 4. Douglass, 20-0; 5. Lipan, 17-3; 6. Martins Mill, 16-4; 7. Gruver, 13-1; 8. Tenaha, 15-2; 9. Yorktown, 16-0; 10. Mason, 11-5; 11. La Rue La Poynor, 14-3; 12. Wellington, 13-4; 13. Centerville, 17-1; 14. Alvord, 15-3; 15. Haskell, 14-2; 16. Schulenburg, 14-3; 17. Snook, 14-2; 18. Marlin, 12-2; 19. New Home, 12-9; 20. Ropesville, 15-5; 21. Gladewater Union Grove, 18-2; 22. Anson, 17-2; 23. Timpson, 11-4; 24. Poolville, 14-2; 25. McLeod, 13-4.

Class 1A

1. Nazareth, 17-3; 2. Dodd City, 16-0; 3. Huckabay, 12-2; 4. Veribest, 12-1; 5. Saltillo, 15-3; 6. Eula, 12-5; 7. Chireno

8. Moulton, 10-3; 9. May, 14-3; 10. Ackerly Sands, 17-2; 11. Whiteface, 14-2; 12. Iredell, 16-1; 13. Rankin, 16-1; 14. Lorenzo, 13-1; 15. Westbrook, 18-3; 16. Tilden McMullen County, 16-3; 17. Abbott, 10-2; 18. Munday, 18-3; 19. Hubbard, 12-4; 20. Slidell, 17-3; 21. Guthrie, 12-1; 22. Gail Borden County, 12-4; 23. Roscoe Highland, 12-7; 24. Rocksprings, 12-5; 25. Follett, 11-1.

GIRLS PRIVATE

TAPPS 6A/SPC

1. Houston The Village, 13-1; 2. SA Antonian, 14-3; 3. Dallas Bishop Lynch, 14-4; 4. Argyle Liberty Christian, 13-3; 5. Houston St. Agnes, 13-6; 6. Houston Christian, 10-2; 7. The Woodlands John Cooper, 11-1; 8. Plano Prestonwood Christian, 9-5; 9. Plano John Paul II, 10-3; 10. Houston Incarnate Word, 16-4.

TAPPS 5A

1. FW Southwest Christian, 14-1; 2. Mesquite Dallas Christian, 9-5; 3. Geneva School of Boerne, 12-1; 4. St. Joseph Brownsville, 8-2; 5. Austin St. Michael’s, 10-6; 6. Houston Second Baptist, 7-6; 7. CC Incarnate Word, 7-9; 8. Austin Hyde Park, 10-2; 9. Fort Bend Christian, 10-3; 10. SA St. Mary’s Hall, 3-2.

TAPPS 4A

1. Lubbock Trinity Christian, 7-6; 2. Tyler Bishop Gorman, 16-5; 3. Lubbock Christian, 12-5; 4. The Woodlands Legacy Christian, 11-3; 5. Austin Texas School for the Deaf, 5-2; 6. Houston Cypress Christian, 7-6; 7. SA Lutheran, 9-1; 8. League City Bay Area Christian, 7-6; 9. Dallas Shelton, 4-2; 10. Tyler All-Saints, 6-6.

TAPPS 3A

1. Houston Lutheran North, 12-3; 2. Waco Live Oak Classical, 12-4; 3. Round Rock Christian, 8-1; 4. Tomball Rosehill Christian, 6-3; 5. Dallas Lutheran, 6-1; 6. New Braunfels Christian, 7-2; 7. Kennedale Fellowship, 10-8; 8. Waco Reicher Catholic, 4-2; 9. McKinney Cornerstone Christian, 4-1; 10. Beaumont Legacy, 1-3.

TAPPS 2A

1. Lubbock Southcrest, 13-1; 2. Texoma Christian, 8-2; 3. Shiner St Paul, 4-6; 4. Halletsville Sacred Heart, 6-6; 5. Victoria Faith, 3-6; 6. Austin Waldorf; 7. Bryan Allen, 3-2; 8. Edinburg Harvest Christian, 14-2; 9. Lubbock All Saints, 4-3; 10. Ovilla Christian, 4-5.

TAPPS 1A

1. Universal City First Baptist, 1-0; 2. Kingwood Covenant, 2-0; 3. Fredericksburg Heritage, 4-5; 4. Conroe Calvary Baptist, 3-0; 5. WF Christ, 3-5; 6. Longview St Mary, 3-1; 7. Plainview Christian, 5-6; 8. Longview Christian Heritage, 3-3; 9. Waxahachie Prep, 2-1; 10. San Angelo Cornerstone, 3-5.